Нажимая на кнопку "Задать вопрос", я даю согласие на обработку персональных данных

Задать вопрос
Задать вопрос
  • insho quyosh murakkab reja kerak​

    • 30 October 2020
    • Ответ оставил: LizaOtveti

    MAVZU: INSHO NAZARIYASI HAQIDA MA’LUMOT

    Darsning maqsadi:

    1. Ta’limiy maqsad:

    O’quvchilarni insho nazariyasini ta’riflay olishga, berilgan insho mavzulariga mos material to’plashga, tizimga sola bilishaga, insho rejasini tuzishga, epigraf tanlay olishga o’rgatish.

    2. Tarbiyaviy maqsad:

    O’quvchilarda insoniy fazilatlarni kamol toptirish, ona-Vatanga mehr-muhabbat tuyg’ularini singdirish, mehnatni qadrlashga o’rgatish.

    3. Rivojlantiruvchi maqsad:

    O’quvchilarni berilgan mavzu asosida uslubiy ravon, imlo savodxonligi talab darajasida bo’lgan insho matnini shakllantira olishga o’rgatish.

    DTS talabi: nutq uslublari va usqlubiyatga xos bilimlarni o’zlashtirish.

    Dars shiori:

    Sen tilni sharafla, el uchun nomus bil.

    Tarizni tavof ayla, buyuk qomus bil.

    Dars metodlari: Savol-javob, mustaqil ishlash va turli interfaol usullar.

    Asosiy atama va tushunchalar:

    Darsning jihozi: 9-sinf ona tili darsligi, tarqatma materiallar va texnik vositalar.

    Darsning “Oltin qoidalari”

    1. Tartib-intizom

    2. O’zaro ahillik va hurmat

    3. O’zgalar fikrini tinglay bilish.

    4. Faollik.

    5. Vaqtga rioya qilish.

    Darsning asosiy blok chizmasi:

    1

    Tashkiliy qism

    5

    Suhbat

    2

    O’tilgan mavzuni mustahkamlash

    10

    Guruhlarda ishlash

    3

    Yangi mavzu bayoni

    15

    Aqliy hujum, savol va topshiriqlar, mashqlar ishlash.

    4

    Yangi mavzuni mustahkamlash

    10

    Guruhlarda ishlash

    5

    Dars yakuni

    3

    Turli rag’batlar asosida

    6

    Uyga vazifa berish

    2

    Suhbat

    1. Tashkiliy qism:

    A) Sinf o’quvchilari bilan salomlashish;

    B) Davomatni aniqlash;

    V) O’quvchilarni darsga tayyorlik holatini kuzatish.

    2012 yil Prezidentimiz tomonidan “Mustahkam oila yili” deb e’lon qilindi. Shu munosabat bilan yosh oilalarga e’tibor va g’ayshxo’rlik kuchaytirildi.

    O’quvchilar oila haqidagi hikmatlardan namunalar aytadilar.

    Masalan: Bu yorug’ olamda hayot bor ekan-oila bor. Oila bor ekan-farzand deb atalmish bebaho nemat bor. Farzand bor ekan, odamzot hamisha ezgu orzu va intirishlar bilan yashaydi.

    • НЕ НАШЛИ ОТВЕТ?
    Если вас не устраивает ответ или его нет, то попробуйте воспользоваться поиском на сайте и найти похожие ответы по предмету школьной программы: литература.
    На сегодняшний день (02.04.2026) наш сайт содержит 192074 вопросов, по теме: литература. Возможно среди них вы найдете подходящий ответ на свой вопрос.
  • Нажимая на кнопку "Ответить на вопрос", я даю согласие на обработку персональных данных

    Ответить на вопрос

Последние опубликованные вопросы

Вернут ли беззаботность сила веры которыми обладаешь в детстве? Вернут ли беззаботность сила веры которыми обладаешь в детстве? Почему старик в чулме озлоблен на русских(кавказский пленник Як я разумею что такое шчасце Што дала мне давняя литература анализ 3 сказок Салтыкова-Щедрина (тематика, проблематика, идея) ДАМ 55 БАЛЛОВ Расскажите о воспитании Евгения Онегина в доме родителей Какой из наук более всего овладел Евгений Онегин? Каким был типичный распорядок дня для людей круга и возраста Евгения Онегин... кашыктасын туган жер олениндеги автор бейнесин аныкта​ дайте краткий ответ на вопрос: притча о блудном сыне адресом отца или детям ?​ күлтегіннің ерліктері 3 -4 сойлем пж​ B) Из длого эпизода найди и подчеркни предложение, выражающееглавную мысль эпизода4. И от они на пороге дома светлячка,Какое счастье, какая радость оказаться в теплом, уютном доме светлячка!Хозяин ... Нужно прочитать роман Гончарова "Обломов". Написать сочинение на тему: " К чему может привести душевный разлад?" В качестве аргумента использовать пьесу Островского " Гроза". 2
*{ message }*